Czyszczenie materaca - zadbaj o zdrowy sen

21 mar 2024

Czyszczenie materaca to kluczowy element dbania o higienę snu. W ciągu nocy nasze ciało wydziela bowiem pot, łój i martwe komórki skóry, które wnikają w materac. Brak regularnej pielęgnacji materaca może prowadzić do rozwoju roztoczy i bakterii, co z kolei może być przyczyną problemów zdrowotnych.

Regularne czyszczenie materaca- dlaczego warto?

Czysty materac to klucz przede wszystkim klucz do zapobiegania i walki z uciążliwymi alergiami. Roztocza, pleśnie i bakterie mogą wywołać alergie i problemy z oddychaniem. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości, zadbaj o regularne czyszczenie i dezynfekcję materaca.

Usuwanie plam z materaca

Usunięcie plam z materaca może wydawać się trudne, ale istnieją skuteczne metody, które pomogą Ci w walce o nieskazitelny materac. Przede wszystkim, niezwłocznie reaguj na plamy, aby zapobiec ich wnikaniu głębiej w materac- pod żadnym pozorem nie odkładaj tego w czasie. Delikatnie usuwaj nadmiar substancji z plamy, nie wcierając jej w materac. Następnie możesz użyć specjalnych delikatnych środków do czyszczenia materaca lub domowych sposobów opisanych poniżej. Pamiętaj, aby zawsze czyścić materac delikatnie, by nie uszkodzić jego struktury i zapobiec wtarciu plamy głębiej. 

Środki do czyszczenia materaca

Na rynku dostępne są różne środki do czyszczenia materaca, które pomogą Ci w utrzymaniu go w czystości. Wybierając taki środek, upewnij się, że jest odpowiedni do materiału, z którego wykonany jest twój materac. Warto zwrócić uwagę na skład środka i unikać tych zawierających szkodliwe substancje chemiczne, jak SLS, SLES, czy EDTA.  Substancje te mogą bowiem uczulać, wywoływać świąd, wysuszenie i podrażnienie skóry oraz oczu. Dobrym wyborem są produkty oparte na naturalnych składnikach, które są łagodne dla skóry i nie wywołują alergii oraz nie uszkodzą Twojego materaca żrącymi związkami. 

Domowe sposoby na czyszczenie materaca

Jeśli wolisz unikać chemicznych środków czyszczących, istnieją również domowe sposoby na odświeżenie materaca.  Oczywistym jest regularne odkurzanie materaca za pomocą odkurzacza wyposażonego w specjalny nasadnik do czyszczenia tapicerki. Oprócz oczywistości, jaką jest regularnie odkurzanie, warto poznać poniższe sposoby na walkę z uporczywymi plamami: 

Czyszczenie materaca sodą 

Skutecznym środkiem jest użycie sody oczyszczonej. Przygotuj roztwór z dwóch łyżek sody i odrobiny wody. Nałóż na plamę na około pół godziny, a następnie usuń lekko mokrą ścierką.

Soda pomoże także odświeżyć cały materac i  usunąć nieprzyjemne zapachy. W tym celu rozsyp suchą sodę równomiernie na całej powierzchni materaca, a po 15 minutach odkurz. 

Czyszczenie materaca wodą utlenioną

Do trudniejszych zabrudzeń warto sporządzić roztwór sody oczyszczonej z wodą utlenioną: pół szklanki wody na 2 łyżki sody. Umieść mieszankę na plamę i delikatnie potrzyj oraz pozostaw do wyschnięcia. Resztki zmyj za pomocą wilgotnej szmatki. 

Czyszczenie materaca sokiem z cytryny

Do czyszczenia materacu dobrze sprawdzi się także sok z jednej cytryny, który nałóż na problematyczną plamę i zetrzyj po paru minutach za pomocą wilgotnej ścierki. 

Czyszczenie materaca parą  

Przygotuj parownicę i ustaw odpowiednią temperaturę - wyższa temperatura jest bardziej skuteczna, ale upewnij się, że jest ona bezpieczna dla Twojego materaca. Przesuwaj parownicę po powierzchni materaca delikatnie, zapobiegając nadmiernemu nasyceniu materaca wilgocią. Staraj się trzymać urządzenie kilka centymetrów nad powierzchnią, aby nie przemoczyć materaca. 

Czyszczenie materaca parą to skuteczny sposób na głęboką higienizację oraz odświeżenie materaca.   Para o wysokiej temperaturze zabija roztocza, bakterie oraz grzyby, które mogą gromadzić się w materacu i wywoływać alergie czy problemy zdrowotne. Co więcej, jest ono w pełni bezpieczne i ekologiczne- nie wymaga stosowania agresywnych środków chemicznych. Jest to dobry sposób na walkę z najtrudniejszymi  plamami, dla których poprzednie sposoby okazały się niewystarczające. 

Higiena podstawą zdrowego snu

Podsumowując, czyszczenie materaca to ważny element dbania o higienę snu i zdrowie. Regularne utrzymanie materaca w czystości pomaga uniknąć alergii oraz innych problemów zdrowotnych. Warto znać skuteczne metody usuwania plam i wybierać odpowiednie środki do czyszczenia. Jeśli wolisz naturalne rozwiązania, domowe sposoby  mogą okazać się skuteczne. Ciesz się czystym i zdrowym materacem, który zapewni Ci komfortowy sen przez wiele lat! 

By jeszcze lepiej zadbać o swój materac,  zapoznaj się naszym artykułem “Jak dbać o materac”.