Drętwienie nóg a dobór materaca

20 mar 2024

Jak wybrać materac, który nie tylko nie będzie powodował drętwienia nóg, ale jednocześnie zapewni spokojny, regenerujący sen?

Dlaczego nogi drętwieją w nocy? 

Drętwienie nóg jest dolegliwością, która dotyka wielu osób. Powoduje ogromny dyskomfort podczas snu w postaci nieprzyjemnego mrowienia, która czasem jest nawet bolesne. Przerywa nocny odpoczynek, który jest niezwykle ważny dla codziennej regeneracji organizmu. W najgorszych przypadkach sprawia, że nie można ponownie zasnąć, co dotyczy zwłaszcza osób, które mają oprócz problemów z drętwieniem kończyn, także kłopoty ze snem. Drętwienie wynika z nieprawidłowego przepływu krwi, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Przyczyną może być niewłaściwe ułożenie ciała, powodujące uciski. W nocy nie kontrolujesz swojej pozycji. Zmieniasz ją, najczęściej nie wybudzając się, jednak jeśli pojawia się drętwienie kończyn, trudno nie zbudzić się z powodu tak dużego dyskomfortu. Jednak samo ułożenie ciała nie powinno być przyczyną codziennego drętwienia. Jeśli zdarza Ci się to często, warto przyjrzeć się swojemu materacowi.

Jaki wpływ ma materac na dolegliwość drętwienia kończyn?

Niewiele rzeczy wpływa tak na komfort snu, jak odpowiedni materac. Jeśli jest niewłaściwie dopasowany, może powodować opisywane dolegliwości, związane z niedokrwieniem kończyn. W przypadku, gdy zdarzają Ci się one często, prawdopodobnie śpisz na zbyt twardym lub zbyt miękkim materacu. Obie skrajności nie są pożądane. Jeśli Twój materac jest za twardy, nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla naturalnych krzywizn kręgosłupa. To powoduje nienaturalne ułożenie ciała podczas odpoczynku i zbyt duży ucisk na naczynia krwionośne, co wywołuje drętwienie i nieprzyjemne dolegliwości.
Niekorzystny jest też zbyt miękki materac. Zapadanie się w materac nie sprzyja naturalnemu ułożeniu ciała podczas snu. Jest jeszcze bardziej destrukcyjne nie tylko dla kręgosłupa, ale także dla mięśni. Powoduje ich duże napięcie podczas snu, co nie zapewnia efektywnego odpoczynku i może skutkować dolegliwościami w ciągu dnia, a także zaburzeniami snu w nocy.

W materacach Snoovio stosujemy specjalną piankę, która adaptując się do wagi ciała, zapewnia właściwe podparcie kręgosłupa, ograniczając ryzyko powstawania drętwienia nóg w czasie snu. Wszystkie nasze materace mają odpowiednią twardość, zapewniającą komfort i spokojny sen.

Czym powinien charakteryzować się dobry materac?

Chcąc uniknąć drętwienia nóg i rąk, warto postawić przede wszystkim na odpowiedni materac. Czym się kierować przy jego wyborze? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na:

  • twardość materaca – powinna być optymalna. Warto wybierać materace o średniej twardości, jeśli chcesz przeciwdziałać drętwieniu kończyn. To zapewni najlepszy komfort i zminimalizuje nieprzyjemne dolegliwości;

  • materiał, z jakiego jest wykonany – dostępne są różne materiały, z jakich zrobione są materace. Najważniejsze jest to, by zapewniały komfort i dobre podparcie dla kręgosłupa oraz mięśni. W Snoovio znajdziesz materace piankowe, zrobione z wysokiej jakości pianki, które gwarantują spokojny sen. Wyposażone są one w pokrowiec z hipoalergicznego materiału, który z łatwością utrzymasz w czystości. 

  • równomierne rozłożenie ciężaru ciała na materacu – taki materac redukuje punktowy nacisk na ciało, zmniejszając ryzyko powstawania drętwienia, spowodowanego niedokrwieniem kończyn;

  • jego właściwości termoregulacyjne – w naszym klimacie materac musi być uniwersalny – zapewniać ciepło zimą i wentylację latem. Powinien odprowadzać wilgoć i nie powodować pocenia. Taki materac jest najbardziej komfortowy.

Wybierając materac, warto więc zwrócić uwagę na te parametry, by optymalnie dopasować go do swoich potrzeb i nie tylko ograniczyć ryzyko nieprzyjemnego drętwienia nóg w nocy, ale też zapewnić sobie komfort w czasie snu. Materace Snoovio są zaprojektowane tak, by spełniać wszystkie wspomniane parametry, zapewniając komfortowy i nieprzerwany sen.

Czy istnieje materac doskonały dla każdego?

Trudność w wyborze materaca wynika z tego, że nie ma jednego idealnego dla każdej osoby. Tu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest waga (więcej na temat doboru materaca do wagi przeczytasz a naszym poprzednim artykule “Jak dobrać materac do wagi?”). Materace miękkie lepsze są dla osób o niskiej masie ciała. Dzięki temu gwarantują im większy komfort i odpowiednie podparcie pleców. To także materace odpowiednie dla osób śpiących na boku. Mogą dzięki temu zyskać lepsze podparcie dla ciała. W niektórych przypadkach miękkie materace mogą przynieść ulgę w nocnym drętwieniu nóg, ale pod warunkiem, że korzysta z nich właśnie osoba o niskiej masie ciała.
Materace twarde w problemach z drętwieniem nóg raczej nie znajdują zastosowania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy masz dużą masę ciała. W taki przypadku mogą okazać się odpowiednie. Jeśli natomiast masz prawidłowe BMI, najlepiej wybrać materac średnio-twardy, który zapewni komfort podczas snu, ograniczając nieprzyjemne dolegliwości. 

Materac a pozycja podczas snu w przypadku drętwienia nóg 

Zapewne masz swoje ulubione pozycje do spania, których zmiana wywołałaby dyskomfort i zaburzenia ciągłości nocnego odpoczynku. Jak zatem ma się ona do rodzaju materaca? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kluczowa w tym wyborze jest Twoja masa ciała, o czym już wspomniano. A co z pozycją ciała? Materace twarde mogą być wygodne dla osób lubiących spać na boku. Miękkie sprawdzą się zwłaszcza w przypadku osób lubiących spać na brzuchu, ale także na plecach. Materace średnio-twarde są odpowiednie dla każdego, bez względu na to, jaką pozycję w czasie snu wybierzesz.

A jeśli zmiana materaca nie przynosi efektów?

Drętwienie nóg to uciążliwa dolegliwość. Jeśli wybierzesz odpowiedni dla siebie materac, a dolegliwości nie znikną, warto skonsultować się z lekarzem. Takie objawy mogą być oznaką chorób, takich jak miażdżyca czy innych zaburzeń, które wymagają konsultacji i podjęcia leczenia. Dotyczy to zwłaszcza osób po 50 roku życia. Odpowiednie leczenie zmniejszy dolegliwości oraz ryzyko poważnych powikłań.

Noc to czas odpoczynku i regeneracji. Zapewnij sobie jak najwyższy komfort, wybierając materac Snoovio, który zniweluje niechciane dolegliwości i zapewni spokojny, całonocny sen. Dzięki temu w dzień poczujesz większą energię i witalność!

Sprawdź nasze materace z serii EasyPremium, oraz Exclusive.