Jak czyścić materac? Domowe sposoby na czysty materac

20 mar 2024

Jak pozbyć się uporczywych plam z materaca, a także nieprzyjemnego zapachu? To nie takie trudne! Możesz z powodzeniem zrobić to w domu, wykorzystując bezpieczne środki czyszczące.

Co wpływa na powstawanie zabrudzeń materaca?

Materac ma kontakt z różnymi zanieczyszczeniami. Wchłania wydzieliny, takie jak pot czy ślina, a bywa, że także mocz. Jeśli lubisz jeść w łóżku, narażasz swój materaca na poplamienie jedzeniem czy napojami. Łatwo je wylać i błyskawicznie wsiąkają w materac. Nic więc dziwnego, że wiele materacy już po kilku tygodniach użytkowania, bez regularnego czyszczenia, zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Na ich pokrowcach widoczne są nieestetyczne plamy i przebarwienia. Co więcej, w materacach lubią bytować roztocza. Ich odchody i resztki ciał także wpływają na zabrudzenie materaca oraz pogorszenie jego wyglądu i zapachu. Warto też w tym kontekście wspomnieć o wentylacji pomieszczenia, w którym śpisz. Bez odpowiedniego przepływu powietrza wilgoć, zbierająca się w materacu oraz wspomniane już zanieczyszczenia, zapewniają lepszą pożywkę do wzrostu niechcianych drobnoustrojów. A te wywołują alergię. Brudny materac nie gwarantuje spokojnego, kojącego snu.

Jak wyczyścić materac domowym sposobem?

O materac warto regularnie dbać, by zachować jego świeżość. Nie musisz stosować inwazyjnych środków chemicznych, by zapewnić higienę materaca. Kluczem do jego dobrostanu jest regularność w jego oczyszczaniu, a także natychmiastowe reagowanie, gdy pojawiają się plamy, na przykład w wyniku rozlania napoju. Jak wyczyścić materac bez silnych środków chemicznych? Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym odkurzaniu materaca. Nie musisz mieć zaawansowanego sprzętu. Wystarczy odkurzacz, który używasz na co dzień, wyposażony w odpowiednią nakładkę. Świetnym domowym sposobem na czyszczenie materaca i zachowanie go w świeżości jest zastosowanie sody oczyszczonej. Soda oczyszczona ma właściwości absorbujące nieprzyjemne zapachy. Wchłania też wilgoć. To ważne dla ograniczenia w materacu środowiska, sprzyjającego drobnoustrojom. Jeśli pojawią się plamy, trzeba działać natychmiast, skupiając się na ograniczeniu przemoczenia materaca.
Dobrym sposobem na zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu materaca jest zastosowanie octu. Wystarczy spryskać materac mieszanką wody z octem i pozostawić do wyschnięcia. Warto pamiętać, by nadmiernie nie nasączać materaca. Jest to możliwe przy zastosowaniu spryskiwacza, który wytworzy lekką mgiełkę.

Sposoby na odświeżenie materaca

Czyszczenie materaca to jedno, warto jednak pamiętać, by regularnie go odświeżać, dzięki czemu będzie on pomiędzy czyszczeniami nadal higieniczny i przyjemny. Jak to robić? Oto metody na łatwe zachowanie czystego materaca na co dzień:

 • odkurzanie materaca – jak już wspomniano, regularne odkurzanie materaca to sposób na pozbycie się kurzu, drobnoustrojów, resztek naskórka i innych drobnych zanieczyszczeń;

 • wietrzenie materaca – dzięki temu zabiegowi materac nie jest wilgotny. Nie gromadzi się w nim woda, która sprzyja wzrastaniu drobnoustrojów i pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu;

 • obracanie materaca – regularne obracanie materaca, o ile jest on do tego przystosowany, pozwala na poprawę jego wentylacji i przeciwdziała gromadzeniu się zanieczyszczeń w jednym miejscu, co pogarsza stan materaca;

 • stosowanie olejków eterycznych – regularne rozpylanie mieszanki olejków eterycznych pomaga zachować świeżość i piękny zapach materaca. Właściwie dopasowane olejki sprawiają, że taki zabieg może poprawić sen. Warto pamiętać, że niektóre z nich, działając aromaterapeutycznie, wpływają na odprężenie i głęboki wypoczynek w nocy;

 • wystawianie materaca na słońce – jeśli pogoda sprzyja, a Ty masz ogród lub balkon, nie wahaj się wystawić swój materaca na świeże powietrze! Nie tylko doskonale się przewentyluje, ale także wysuszy. Zawsze wystawiaj materac na słońce, by miał szansę naturalnie przeschnąć. Promienie słoneczne mają właściwości destrukcyjne dla niektórych drobnoustrojów. Po takim zabiegu warto materac odkurzyć.

 • regularne pranie pokrowca – materace Snoovio są wyposażone w ściągalne pokrowce, które możesz z powodzeniem prać w pralce. Dzięki temu utrzymanie ich w czystości jest jeszcze łatwiejsze.

Regularne zabiegi odświeżające pomagają utrzymać materac w dobrym stanie na długi czas.

Jak usunąć trudne plamy z materaca?

Bywa, że na materacu pojawią się plamy. Mogą pochodzić z rozlanej kawy, herbaty, wina, mleka, ale także z jedzenia. Jeśli masz dzieci, możliwości jest jeszcze więcej. Naczelną zasadą w takich wypadkach jest szybkie działanie. Pozostawienie problemu na później sprawi, że usunięcie plam z materaca będzie trudniejsze. Jak zatem działać? Wiele zależy od rodzaju plamy. Warto znać jednak uniwersalne środki na plamy z materaca, jak:

 • soda oczyszczona – wystarczy, że posypiesz nią świeżą plamę i pozostawisz na kilka godzin. Soda wchłonie wilgoć i usunie zabrudzenie. Możesz także sporządzić pastę z sody. Warto przy tym zaznaczyć, że soda doskonale wchłania wszystkie zapachy. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych sposobów na efektywne wyczyszczenie matercu, stosowany od pokoleń;

 • ocet – wystarczy sporządzić roztwór z octu i wody i wetrzeć go w plamę, pozostawiając na kilka godzin. Po tym czasie należy przetrzeć plamę, pamiętając jednocześnie o konieczności wysuszenia miejsca zabrudzenia, by nie gromadziła się tam wilgoć;

 • mydło – odrobina mydła, wody i gąbka mogą zdziałać cuda w czyszczeniu plam różnego pochodzenia. Tu nie musisz zostawiać plamy na kilka godzin, ale od razu zetrzeć ją do skutku. Pamiętaj o wysuszeniu czyszczonego miejsca.

A co z długotrwałymi, starymi plamami na materacu? Warto zacząć od sprawdzonych sposobów z zastosowaniem sody oczyszczonej, octu lub mydła. Jeśli te sposoby nie przynoszą efektu, sięgnij po bardziej radykalne środki czyszczące. Można także zlecić czyszczenie materaca profesjonalistom, którzy mają odpowiedni sprzęt i środki czyszczące, umożliwiające usunięcie każdej plamy z materaca. Warto pamiętać, że wszystkie materace Snoovio mają pokrowce, które są niezwykle łatwe w czyszczeniu. Można je z powodzeniem prać w pralce, co znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Jak oczyścić materac z moczu?

Jeśli zdarzy się zanieczyszczenie materaca moczem, co często jest zmorą rodziców małych dzieci,  trzeba działać szybko. Przede wszystkim należy natychmiast ściągnąć pościel, prześcieradło oraz pokrowiec i starać się wchłonąć mocz z materaca z wykorzystaniem ręcznika papierowego czy chłonnej ściereczki. Można też wykorzystać ręczniki. Następnie należy sięgnąć po roztwór myjący – woda+mydło i przetrzeć całość. W kolejnym kroku materac warto posypać sodą oczyszczoną – niezrównaną w pochłanianiu wilgoci i zapachów. Dzięki temu jest większa szansa na całościowe wchłonięcie wilgoci i nieprzyjemnego zapachu. Dobrze jest też wywietrzyć materac, jeśli na dworze są odpowiednie warunki, a następnie zastosować kompozycję zapachową z olejków eterycznych. W razie potrzeby zabieg z sodą można powtórzyć.

Jak utrzymać materac w świeżości?

Utrzymanie materaca w dobrym stanie wymaga odrobiny staranności i regularności w czyszczeniu i odświeżaniu. Jeśli jednak chcesz uniknąć plan, zalania oraz innych wypadków, pogarszających czystość materaca, warto go zabezpieczyć. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie popularnych ochraniaczy na materac. Są one dostępne w różnych formach. Najważniejszą ich cechą jest to, że zabezpieczają powierzchnię przed zalaniem i poplamieniem. Dzięki nim łatwiej utrzymasz materac w czystości, bez konieczności ciągłego usuwania plam. Trzeba jednak pamiętać, że nawet stosowanie ochraniacza nie zwalnia z konieczności jego wietrzenia i odkurzania co jakiś czas. Z materacami Snoovio to jeszcze łatwiejsze ze względu na możliwość ściągnięcia pokrowca i wyprania go w pralce. Taka dbałość sprawia, że Twój materac będzie doskonale higieniczny i świeży przez długi czas.

Jak wyczyścić materac sodą oczyszczoną?

Wspominana w artykule wielokrotnie soda oczyszczona jest doskonałym domowym środkiem czyszczącym, sprawdzającym się w pielęgnacji materacy. Czy wiesz, jak ją stosować? Oto sposób na zastosowanie sody oczyszczonej do usuwania plam z materaca oraz nieprzyjemnych zapachów w kilku prostych krokach:

 1. Przygotuj materac – usuń pościel, prześcieradła i odkurz materac.

 2. Posyp materac sodą oczyszczoną – równomiernie po całej powierzchni.

 3. Pozostaw sodę na materacu na kilka godzin – najlepiej na całą noc lub na cały dzień, by soda mogła skutecznie zadziałać.

 4. Odkurz sodę z materaca – dokładnie, nie pozostawiając jej resztek.

 5. Wywietrz materac – jeśli tylko pogoda na to pozwala, wystaw materac na dwór.

 6. Rozpyl olejek eteryczny – kompozycja zapachowa na bazie naturalnych komponentów, zapewnia materacowi przyjemną świeżość.

Inne zastosowania sody oczyszczonej w domu

Soda oczyszczona jest bardzo uniwersalną substancją, pomagającą w utrzymaniu czystości w domu - jest wręcz niezbędna w domowym arsenale. Doskonale sprawdza się:

 • w czyszczeniu dywanów,

 • oczyszczaniu i odświeżaniu odpływów w zlewach i umywalkach,

 • w czyszczeniu piekarników,

 • usuwaniu zabrudzeń w łazience,

 • odświeżaniu butów,

 • w dokładnym czyszczeniu kubków po kawie czy herbacie,

 • w czyszczeniu i odświeżaniu pralki z nieprzyjemnych zapachów,

 • usuwaniu plam z ubrań.

Jeśli szukasz sody oczyszczonej do zadań specjalnych, która pomoże Ci w walce o czysty i higieniczny dom, koniecznie sprawdź sodę Sobic Home

Regularne czyszczenie materaca i dbanie o jego świeżość jest ważne dla komfortu snu i zdrowia. Zastosowanie bezpiecznych, domowych środków czyszczących to najlepszy sposób na utrzymanie materaca w czystości, bez narażania się na wysokie koszty czyszczenia czy mozolną pracę. Sięgnij po sodę oczyszczoną i utrzymaj swój materac w nieskazitelnej czystości!