Jak dobrać materac do wagi?

21 mar 2024

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze materaca powinna być Twoja  waga. Ale jak dobrać materac do wagi, aby zapewnić sobie najwyższy komfort snu i uniknąć problemów zdrowotnych?

Dlaczego waga ma znaczenie przy wyborze materaca?

Waga ciała odgrywa kluczową rolę w rozkładzie nacisku na materac - wpływa  zatem na sposób, w jaki materac reaguje na Twoje ciało. Za ciężki materac może nie dostarczyć wystarczającego wsparcia, prowadząc do problemów z kręgosłupem. Z kolei zbyt miękki materac może sprawić, że będziesz "tonąć", co również nie jest korzystne dla zdrowia. 

Jak dobrać materac do wagi? 

  • Materac do 60 kg. Dla osób ważących mniej niż 60 kg dobrym wyborem będzie materac miękki lub o średniej twardości. Zapewni komfort i odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa.
  • Materac dla osób o wadze 60-90 kg. Dla osób ważących pomiędzy 60, a 90 kg optymalnym wyborem będzie materac o średniej twardości. Gwarantuje równomierny rozkład ciężaru ciała.
  • Materac powyżej 90kg. Dla osób ważących więcej niż 90 kg odpowiedni będzie materac twardy. Zapobiega odkształceniom i gwarantuje długą żywotność produktu.

Jakie inne czynniki warto jeszcze wziąć pod uwagę?

  • Pozycja podczas. Jeśli śpisz na brzuchu, wybór materaca może być inny niż dla osób śpiących na plecach. Osoby śpiące na boku mogą potrzebować materaca z dodatkową warstwą miękkości, aby ulżyć naciskowi na barki i biodra.
  • Czy masz partnera? Jeśli śpisz z partnerem, warto również uwzględnić jego wagę i preferencje. Niektóre materace mają różne strefy twardości, co może być korzystne dla par z różnymi potrzebami.
  • Okres próbny i gwarancja materacu. Niektóre firmy oferują okres próbny dla materacy, co pozwala na dokładne przetestowanie produktu przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy dla komfortu i zdrowia. Waga jest jednym z najważniejszych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik na temat "jak dobrać materac do wagi" pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji.