Materac sprężynowy czy piankowy - który wybrać?

21 mar 2024
Materace sprężynowe są jednymi z najbardziej tradycyjnych i popularnych rodzajów materacy. Oto kilka kluczowych informacji na temat materacy sprężynowych.

Cechy materaca sprężynowego

Budowa materaca sprężynowego 

Materace sprężynowe składają się z systemu sprężyn, które zapewniają podparcie i elastyczność. Istnieją dwa główne rodzaje sprężyn stosowanych w materacach sprężynowych: bonellowe (druciane w kształcie litery "S") oraz kieszeniowe (umieszczone w oddzielnych kieszeniach tkaniny).

Podparcie dla kręgosłupa

Materace sprężynowe są znane z doskonałego podparcia dla kręgosłupa, ponieważ sprężyny równomiernie rozkładają ciężar ciała. To może pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i redukcji bólu pleców.

Dobry przepływ powietrza 

Konstrukcja sprężynowa umożliwia swobodny przepływ powietrza w materacu, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury podczas snu - tak samo jak w przypadku materaca piankowego. To ważne, zwłaszcza dla osób, które mają skłonność do nadmiernego pocenia się w nocy.

Cechy materaca piankowego

Materace piankowe zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji na temat materacy piankowych:

Budowa materaca piankowego

Materace piankowe są wykonane z wysokiej jakości pianki, takiej jak pianka lateksowa, pianka poliuretanowa lub pianka termoelastyczna (powszechnie znana jako pianka memory foam). Każdy rodzaj pianki ma swoje unikalne cechy i właściwości.

Dopasowanie do ciała

Materace piankowe charakteryzują się zdolnością do dopasowania się do konturów ciała, co zapewnia doskonałe podparcie i rozkład ciężaru. Dzięki temu materac piankowy może zapewnić indywidualne dopasowanie i redukcję punktów nacisku.

Redukcja ruchu

Materace piankowe mają również zdolność do ograniczania transferu ruchu. Oznacza to, że ruchy partnera nie będą tak odczuwalne, co jest korzystne dla osób, które mają różne wzorce snu lub są wrażliwe na zakłócenia snu.

Doskonały wybór dla alergików

W przeciwieństwie do tradycyjnych materacy sprężynowych, materace piankowe nie posiadają otwartych przestrzeni, które mogą przyciągać i przechowywać kurz, roztocza i alergeny. To sprawia, że materace piankowe są bardziej odporne na gromadzenie się potencjalnych alergenów. Fakt, iż materace piankowe dobrze przepuszczają powietrze i wilgoć, także redukuje możliwość rozwoju drobnoustrojów.

Porównanie materaca sprężynowego i piankowego

Teraz przyszedł czas, aby porównać materac sprężynowy i piankowy pod względem kilku kluczowych czynników:

Podparcie i wygoda: Materace sprężynowe zapewniają doskonałe podparcie dla kręgosłupa, zwłaszcza dla osób o większej wadze. Natomiast materace piankowe oferują indywidualne dopasowanie i redukcję punktów nacisku, co jest korzystne dla osób cierpiących na bóle pleców lub dolegliwości związane z kręgosłupem.

Ruch i izolacja: Materace piankowe mają tendencję do ograniczania transferu ruchu, co jest korzystne dla osób, które mają różne wzorce snu lub są wrażliwe na zakłócenia snu. Materace sprężynowe mogą przekazywać ruch, co może być niekorzystne dla osób o płytkim śnie. 

Podsumowanie i wnioski

Wybór między materacem sprężynowym a piankowym zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań. Oba rodzaje materacy mają swoje unikalne cechy i zalety. Materace sprężynowe są znane z doskonałego podparcia dla kręgosłupa i dobrej cyrkulacji powietrza, podczas gdy materace piankowe oferują indywidualne dopasowanie, redukcję punktów nacisku i redukcję transferu ruchu.

Przy wyborze materaca ważne jest również uwzględnienie własnych preferencji dotyczących twardości, budżetu i ewentualnych problemów zdrowotnych.